W nadchodzącym roku przedsiębiorcy wciąż będą mogli korzystać ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Dodatkowo szereg zmian związanych z II ustawą o innowacyjności, mających na celu zapewnienie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, sprawi, że nowy rok będzie sprzyjał rozpoczęciu działalności innowacyjnej.

Jakie obszary zostaną objęte dofinansowaniem w 2018 roku?

Informatyzacja

W ramach środków z Unii Europejskiej przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie umożliwiające wdrożenie zmian w systemie informatycznym np. przygotowanie portalu oferującego usługi online, rozwój e-commerce czy usprawnienie działań B2B.

Projekty badawcze i innowacje

Podobnie jak w 2017 roku również i teraz najwięcej środków unijnych skierowano na projekty badawczo-rozwojowe i wdrażające innowacyjne technologie. Dosłownie w sposób ciągły  firmy mogą składać wnioski do właściwych instytucji. Jeżeli nie chcemy wsparcia w formie dotacji to warto zastanowić się nad programami, które zaprojektowano w II ustawie o innowacyjności.

Zgodnie z tą ustawą, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku, wraz z początkiem 2018 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 100% kosztów przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową. Z kolei przedsiębiorstwa posiadające status centrów badawczo-rozwojowych będą mogły odliczyć aż 150%. Celem ustawy jest zachęcenie przedsiębiorców do prowadzenia projektów badawczych i innowacyjnych oraz zniesienie barier w prowadzeniu działalności innowacyjnej. Więcej informacji o zmianach regulowanych ustawą można znaleźć na stronie www.nauka.gov.pl.

Rozwiązania proekologiczne

Dotacje unijne na rozwój firmy mogą zostać przeznaczone na modernizację budynków należących do firmy oraz wdrożenie działań umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych np. poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych.

Szkolenia

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą mogli starać się o uzyskanie specjalnych bonów edukacyjnych, umożliwiających pracownikom uczestnictwo w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Działalność zagraniczna

W 2018 roku przedsiębiorcy będą mieli szansę postarać się o uzyskanie dotacji na rozwój działalności poza granicami państwa. Firmy prowadzące działalność przy wschodniej granicy mogą skorzystać m.in. z Programu Polska Wschodnia.

Jak zdobyć środki na innowacje?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na rozwój innowacyjnych projektów, mogą ubiegać się o dotacje unijne na rozwój firmy. Listę aktualnych Programów Operacyjnych oraz Programów Regionalnych można znaleźć dzięki bezpłatnym narzędziom, takim jak Dotacjometr stworzony przez zespół Crido Taxand, dostępnym za darmo w internecie. Więcej na https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-unijne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here