Od kilku lat na rynku dominuje oprogramowanie dystrybuowane w formule SaaS. Szybko zdobyło ono ogromną popularność i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Czy oznacza to, że najlepsze czasy dla Software House-ów zajmujących się produkcją aplikacji dedykowanych minęły?
Dlaczego warto przemyśleć inwestycję w oprogramowanie na zamówienie? Jakie korzyści mogą wynikać z takiej inwestycji? A może warto całkowicie zrezygnować z aplikacji webowych i mobilnych tego typu i korzystać z dostępnych rozwiązań SaaS?
Odróżnienie się od konkurencji
Najważniejszą przewagą aplikacji dedykowanych nad rozwiązaniami popularnymi aplikacjami dostępnymi w formule SaaS jest możliwość zdobycia przewagi technologicznej nad konkurencją. Budowa aplikacji dedykowanych umożliwia wsparcie unikalnych modeli biznesowych i uzyskanie funkcjonalności do których inne firmy nie mają dostępu.
Używanie aplikacji dostępnych w formule SaaS trzeba mieć świadomość, że zarówno bezpośrednia jak i niebezpośrednia konkurencja ma do nich łatwy dostęp. Oznacza to, że technologia przestaje być obszarem, w którym można osiągnąć przewagę i należy szukać innych sposobów konkurowania.
Dopasowanie oprogramowania do modelu biznesowego
Drugą z najważniejszych zalet współpracy z Software House nad oprogramowaniem dedykowanym jest możliwość dostosowania produktu końcowego do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa – do jego struktury organizacyjnej, zasobów ludzkich, procesów biznesowych oraz struktury wymaganej informacji zarządczej. Jakie są tego zalety?
Przede wszystkim wdrożenie oprogramowania nie powoduje konieczności zmian w funkcjonowaniu firmy. Wszystkie wypracowane modele i procesy mogą zostać zachowane w obecnym kształcie. Wpływa to pozytywnie na ciągłość działania, a także nie powoduje nieplanowanego wzrostu kosztów związanego ze zmianą procesów i procedur.
Po drugie wdrożenie oprogramowania dedykowanego jest zwykle zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Brak zmian w procesach i zakresach obowiązków sprawia, że nowe oprogramowanie jest lepiej przyjmowane przez pracowników.
Trzecim ważnym argumentem przemawiającym za zamówieniem oprogramowania dedykowanego jest możliwość jego dostosowywania do zmieniających się warunków zewnętrznych i wewnętrznych. W odróżnieniu od rozwiązań masowych, przedsiębiorstwo ma możliwość inicjowania zmian w oprogramowaniu i wdrażania ich w dowolnym momencie – bez czekania na inicjatywę ze strony dostawcy.
Kiedy zakup oprogramowania dedykowanego ma sens?
Zakup oprogramowania dedykowanego jest zazwyczaj droższy niż rozwiązania w formule SaaS. Dlatego jest to inwestycja, którą warto dobrze przemyśleć. Kiedy warto się na nią zdecydować?
O przygotowaniu dedykowanych aplikacji we współpracy z Software House powinny pomyśleć firmy chcące uzyskać konkurencyjną przewagę technologiczną lub takie, które poszukują informatycznego wsparcia unikalnych procesów biznesowych. Natomiast przedsiębiorcy zyskujący przewagi w innych obszarach mogą spokojnie wykorzystywać rozwiązania ogólnodostępne.