Sitodruk jest jedną z popularniejszych sposobów znakowania tkanin, bawełny oraz dzianiny. W mniejszym stopniu wykorzystywany jest przy drewnie oraz tworzysz sztucznych. Jednak co to jest sitodruk i dlaczego jest tak popularny?

Druk sitowy – co to jest?

Sitodruk jest to technika druku, której formą druku jest szablon nałożony na drobną siatkę. Siatka do sitodruku może być wykonana z metalu, włókien syntetycznych bądź tkanin. Znakowanie produktu polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Więcej informacji na temat sit, znajdą Państwo pod adresem (https://www.reflect.pl/sita-sitodruku-charakterystyka-sit-czego-sa-wykonane.html)

Zastosowanie sitodruku

Sitodruk dzięki możliwości wykorzystania druku jednobarwnego bądź wielobarwnego zyskuje na funkcjonalności. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, sitodruk jest bardzo popularny w branży odzieżowej, jednak to nie jest jego jedyne zastosowanie.

Druk sitowy wykorzystuje się również do wytwarzania układów scalonych w mikroelektronice. W branży reklamowej jest on niezastąpiony, ponieważ można nim znakować papier, tektury, folie, tworzywa sztuczne np. etykiety.

Zalety sitodruku

Sitodruk jest tak powszechny, ponieważ posiada wiele zalet, o których zamierzamy wspomnieć poniżej.

  • Niska cena
    Sitodruk charakteryzuje się niskim kosztem produkcyjnym. Cena jest atrakcyjna przy dużych nakładach, ale również przy pojedynczych oznakowaniach.
  • Nasycenie kolorów
    Mimo niskich kosztów, druk sitowy przy zastosowaniu dużej ilości farb oddaje niezwykle wyraziste i w pełni nasycone barwy
  • Trwałość
    Przy zastosowaniu lepszej jakości farb dedykowanych sitodrukowi, możemy otrzymać nadruki odporne na promieniowania UV, uszkodzenia mechaniczne czy też wilgoć.
  • Uniwersalność
    Sitodruk może być wykorzystywany przy wielu materiałach o powierzchniach płaskich bądź cylindrycznych.

Mimo że sitodruk został odkryty w XVII wieku, to dzięki udoskonaleniom do dnia dzisiejszego jest to jedna z bardziej popularnych technik, które wykorzystywane są do znakowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here