Przybieranie na wadze w ciąży ma swoje konsekwencje. Wpływa między innymi na układ kostno-stawowy, dlatego większość kobiet uskarża się na dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa. Chociaż jest to typowa przypadłość, wcale nie trzeba cierpieć. Poznaj więc kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można złagodzić dyskomfort.
Ból pleców w ciąży to bardzo częsta dolegliwość, z którą boryka się większość kobiet po ukończeniu 20. tygodnia. Wynika to przede wszystkim ze zmiany usytuowania środka ciężkości, co prowadzi do nasilenia krzywizny lędźwiowo-krzyżowej oraz zwiększenia napięcia więzadeł i mięśni w środkowym i dolnym odcinku pleców.
Ból pleców w ciąży – o czym pamiętać?
Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto zastosować kilka poniższych wskazówek. Im wcześniej zaczniesz je praktykować, tym większe prawdopodobieństwo, że dyskomfort będzie dużo mniejszy.
- Zachowaj prawidłową postawę – nie wypychaj miednicy do przodu, bo w ten sposób kręgosłup wygina się w łuk.
- Siadaj na krzesłach, fotelach czy kanapach z wysokim oparciem. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę, bo to utrudnia przepływ krwi.
- Stojąc, niech jedna stopa będzie na podwyższeniu. Dzięki temu mięśnie krzyża zostaną odciążone.
- Postaw na aktywność fizyczną – niech jednak ćwiczenia będą dobrane przez specjalistę. Muszą być bowiem bezpieczne dla kobiet ciężarnych.
- Kontroluj przyrost masy ciała – jeśli waga będzie rosnąć zbyt szybko, wówczas ból pleców w ciąży będzie nasilał się dużo bardziej.
- Sporo odpoczywaj – najlepiej w pozycji leżącej z uniesionymi nogami lub w klęku i z klatką piersiową opartą o stos poduszek.
- Śpij na lewym boku – jest to wygodna i bezpieczna pozycja, ponieważ nie utrudnia przepływu krwi.
Ból pleców w ciąży – czego unikać?
Jeżeli uskarżasz się na ból pleców w ciąży, musisz unikać między innymi:
- dźwigania ciężarów – nie jest to wskazane nawet w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu
- długiego przebywania w pozycji stojącej – jeśli jest to nieuniknione, nie stój w bezruchu
- siedzenia z nogą założoną na nogę – aby nie zaburzać krążenia
- unikaj objadania się, by nie dopuścić do zbyt szybkiego przybierania na wadze.
Kiedy ból pleców powinien zaniepokoić?
Chociaż ból pleców u kobiet w ciąży występuje bardzo często, zdarza się, że może być objawem innej dolegliwości – niekiedy organizm w ten sposób wysyła sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Zaniepokoić powinny takie objawy jak:
- nudności, gorączka, ból pod żebrami, krwiomocz
- silne bóle promieniujące do nóg, którym towarzyszą zaburzenia czucia lub drętwienie.
Także silny ból, który utrudnia swobodne poruszanie się powinien skłonić do wizyty u lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.