Poważnym i wciąż zbyt często bagatelizowanym problemem w Polsce jest temat bezpieczeństwa pracownika podczas wykonywanej pracy.

Każdego roku dochodzi do wielu wypadków na terenie zakładów przemysłowych czy placów budowy, których można uniknąć. Najczęściej wypadki z różnym skutkiem dla poszkodowane są wynikiem niedostatecznego przestrzegania przepisów BHP i poszczególnych wytycznych, które powinny być bezwzględnie respektowane w zakładach pracy.

Bardzo często w tym kontekście jest pomijany temat właściwie dobranych ubrań roboczych wśród pracowników fizycznych – na przykład w branży budowlanej, wykończeniowej bądź produkcyjnej. Brak odpowiedniej odzieży ochronnej dla pracowników to często problem wielu dużych przedsiębiorstw, jak i większych firm.

Ubrania robocze pozwalają wyeliminować spory odsetek wypadków, które mają miejsce na terenie zakładów – odzież robocza powinna charakteryzować się dopasowaniem do warunków pracy i wykonywanych czynności, a także umożliwiać swobodne i komfortowe wykonywania obowiązków przez pracownika. Odzież ochronna powinna stanowić barierę przed działaniem szkodliwych czynników – na przykład przed wpływem substancji chemicznych bądź wysokich temperatur.

Wyposażenie pracownika pod względem ubioru może być różne – jest to uzależnione przede wszystkim od charakteru pracy. Odzież robocza osób pracujących na zewnątrz powinna cechować się nieprzemakalnością, a także stanowić dobrą izolację od wiatru. Osoby, które pracują przy użyciu urządzeń typu spawarka, powinny bezwzględnie chronić swój wzrok przed działaniem czynników szkodzących i szkodliwego naświetlania. Podobne zasady doboru właściwej odzieży roboczej i ochronnej można znaleźć w praktycznie wszystkich zawodach, które wymuszają użycie specjalistycznych ubrań.

Dla większości pracowników fizycznych bardzo ważnym aspektem ubioru są właściwie dobrane buty robocze. Zazwyczaj powinny mieć one wzmacnianą powierzchnię, tak aby chronić stopy przed przygnieceniem. Buty do pracy, ze względu na to, że przeciętny pracownik spędza w nich bardzo dużo czasu muszą być wykonane z materiału, które umożliwia stopie wentylacje. Powinny być nieco większe oraz przede wszystkim wygodne, żeby nie uciskać i nie powodować odcisków.

Właściwie dobrana odzież robocza oraz odzież ochronna powinna być zapewniona przez pracodawcę każdemu pracownikowi. Jest prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu wykonywania obowiązków, a co za tym idzie – większej wydajności pracownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here