Jedynym powodem, dla którego zmieniasz meble tapicerowane, powinna być chęć radykalnej zmiany, a nie ich zużycie. Jakość mebli powinna zapewniać trwałość na lata. Bez względu na to, czy są to meble z wyższej, czy niższej półki, każde z nich potrzebują odpowiedniego traktowania. Regularnie stosuj tych 7 sposobów na komfort i wygodę.

1. Zmieniaj miejsce siedzenia

Wiemy, że masz swój ulubiony fotel, czy ulubione miejsce na kanapie, ale pozwól odpocząć tkaninie i wyściółce. Równomierne rozmieszczenie ciężaru nie pozwoli odkształcić się zbyt szybko.

2. Obracaj poduszki

Zasada podobna jak w zmianie miejsca siedzenia. Z tą różnicą, że poduszki musisz również obracać. Pozwoli to zachować im kształt oraz kolor. W ten sposób zużycie nastąpi równomiernie.

3. Nie śpij codziennie na kanapie

Kanapy, sofy czy wersalki posiadają funkcję spania, jednak lepiej dla Twojego kręgosłupa jest, gdy zaopatrzysz się w odpowiedni materac. Doraźne używanie kanapy jako sypialni, czy przenocowanie na niej gości jest w porządku, jednak na dłuższą metę to się nie sprawdzi.

Tkanina jest mocniej obciążona możliwością przetarcia, a wnikające w siedzisko pot, naskórek czy kurz są doskonałą pożywka dla bakterii i roztoczy.

4. Regularnie czyść tapicerkę

Na pierwszy rzut oka tkanina na Twojej kanapie może wydawać się czysta, jednak to tylko pozory. Tak jak już wspomnieliśmy, jest ona siedliskiem roztoczy, martwego naskórka, resztek jedzenia, potu. Regularne czyszczenie jej za pomocą odkurzacza oraz delikatnych środków piorących przedłuży jej życie. Zawsze stosuj się do instrukcji producenta. Raz do roku należy wyczyścić tapicerkę na całej połaci mebla.

5. Nie stawiaj kanapy w pełnym słońcu

Światło słoneczne może wybielać niektóre tkaniny obiciowe, a w niektórych przypadkach może powodować pogorszenie ich jakości. Również, jeśli  tylko część kanapy czy fotela jest wystawiona na promienie słoneczne przez cały czas, to zmieni ona kolor w stosunku do reszty mebla. Promienie słoneczne działają niekorzystnie również na strukturę włókna. Uszkodzone, sprawiają, że tkanina kruszeje. Więc jeśli to możliwe obracaj kanapę oraz zasłaniaj okna, aby tkanina wyglądała jak nowa. Również bliskie sąsiedztwo grzejników źle wpływa na żywotność tkaniny.

6. Usuwaj plamy natychmiast

Jeśli coś rozsypie się, czy rozleje na kanapie ważne jest, aby usunąć to jak najszybciej. Czas działa tutaj na Twoją niekorzyść. Do wytarcia plam używaj białej ściereczki. Kolorowa pod wpływem wilgoci może zabarwić Twoją tkaninę obiciową.

7. Nie pozwól na skakanie po kanapie

Choć wiemy, że skakanie po kanapie to dla dzieci niesamowita frajda to Twoje meble Ci tego nie wybaczą. Odkształcona pianka czy też uszkodzone sprężyny to nie jedyne powody. Podczas takiego nieprawidłowego użytkowania może dojść do rozerwania tkaniny.

Zadbaj również, by zwierzęta nie korzystały z Twoich mebli, mając na względzie kwestię higieniczną oraz pielęgnacyjną. Podrapana czy nawet rozdarta tapicerka to bardzo prawdopodobny obraz.

Pisz pisakiem po kanapie

Ale tylko na tkaninach zmywalnych. Na szczęście najnowszej technologii zawdzięczamy wiele udogodnień. Do wyboru masz tkaniny tapicerskie, które nie wchłaniają płynów czy też takie jak kolekcja Majorka, która odporna jest nawet na zabrudzenia pisakami. Zobacz sam, jak to działa tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here