Spawacz jest osobą odpowiedzialną za łączenie części i elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali, metali oraz żeliwa. Dokonuje tego przez ręczne spawanie gazowe. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się temu, jak wygląda praca na tym stanowisku oraz jakie jest zapotrzebowanie na spawaczy w Polsce.

Spawacz – charakterystyka zawodu

Zadaniem osoby pracującej na stanowisku spawacza jest łączenie lub przecinanie części oraz elementów konstrukcyjnych wykonanych z metali, żeliwa oraz stali. Dokonuje tego poprzez stopienie brzegów elementów w miejscu łączenia przy pomocy ciepła pochodzącego ze spalania gazu palnego.

Kto może zostać spawaczem?

By zostać spawaczem należy ukończyć szkołę zawodową lub techniczną o profilu spawalniczym. Kandydat do pracy na tym stanowisku ma również możliwość ukończenia specjalnego kursu zawodowego.  Następnym krokiem w celu zdobycia tytułu spawacza wykwalifikowanego jest posiadanie specjalnej książeczki oraz uprawnień na co najmniej jedną metodę spawalniczą.

Jak wygląda codzienna praca spawacza?

Pracownik swój dzień w pracy rozpoczyna od szczegółowego zapoznania się z projektem, który musi zrealizować oraz zaplanowaniem swoich bieżących działań. Spawacz powinien posiadać wiedzę techniczną na co najmniej dobrym poziomie, w innym przypadku nie będzie w stanie zrozumieć zaleceń dołączonych do projektu.

Po zapoznaniu się z zadaniami na konkretny dzień spawacz zobowiązany jest do samodzielnego przygotowania swojego stanowiska pracy. Bez specjalnego stroju ochronnego pracownik nie ma prawa rozpocząć swojej pracy. W skład ubioru ochronnego wchodzą: rękawice, okulary oraz kombinezon. Praca spawacza charakteryzuje się wysokim ryzykiem uszczerbku na zdrowiu oraz w niektórych sytuacjach nawet utratą życia.

Ile zarabia spawacz?

Wynagrodzenie na tym stanowisku zależnie jest od dwóch czynników – doświadczenia oraz posiadanych kwalifikacji. Osoba początkująca, która dopiero co zaczyna się rozwijać i potrafi spawać tylko jedną metodą może liczyć na zarobki rzędu 1500 PLN – 2500 PLN. Wykwalifikowani spawacze posiadający wieloletnie doświadczenie poparte dużymi projektami mogą zarobić w Polsce od 2500 PLN do 8000 PLN.

Zapotrzebowanie na spawaczy w Polsce

Spawacz zatrudnienie może znaleźć w dosłownie każdym sektorze przemysłowym. Kandydaci najczęściej pracę znajdują na placu budowy lub w stoczni. Przeglądając oferty pracy dla spawaczy można nierzadko znaleźć oferty zatrudnienia np. w serwisie samochodowym (oferty dla spawaczy – https://praca.money.pl/oferty/spawacz/).

W obecnych czasach gospodarka przemysłowa rozwija się bardzo prężnie, przez co zapotrzebowanie na spawaczy rośnie każdego roku. Nawet osoby, które dopiero co zdały kursy bez problemu powinny znaleźć pracę polegającą na wykonywaniu prostych zadań spawalniczych. Doświadczeni pracownicy mają do wyboru jeszcze więcej ofert i z łatwością znajdą coś dla siebie na rynku pracy. Należy pamiętać o tym, że zawód ten jest bardzo ciężki i wymagający. Sprawność fizyczna oraz bardzo rozwinięte zdolności manualne są kluczowe dla osoby, która chce się rozwijać w tej profesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here