Jeszcze kilka lat temu marzeniem większości pracowników była praca na etacie. Obecnie ten trend się zmienia, a sami pracownicy wybierają różne alternatywne formy zatrudnienia, aby w lepszym stopniu móc pogodzić życie zawodowe ze swoimi pasjami czy życiem prywatnym. Stąd bierze się duża popularność prowadzenia działaności na własny rachunek.

Praca na etat czy własna firma
Obie formy zatrudnienia mają jednak swoje wady i zalety. Na pracę etatową częściej decydują się kobiety, które lubią mieć pewność zatrudnienia. Praca na etacie jest pracą na podstawie umowy o pracę, a pracodawca, choć może ją wypowiedzieć, to zawsze to robi za wypowiedzeniem. Dodatkowym atutem pracy na etacie jest stabilność godzin pracy oraz możliwość korzystania z płatnego urlopu w ciągu roku. Kolejnym pewnym elementem zatrudnienia na etacie jest niewątpliwie stabilność wynagrodzenia, które jest wypłacane w określonym w umowie terminie. W przypadku prowadzenia własnej działalności przedsiębiorca może korzystać z wypracowanych zysków, co nie oznacza stałych wpływów co miesiąc. Jednocześnie osoba prowadząca działalność może samodzielnie decydować o tym, kiedy zrobi przerwę w pracy. Prowadzenie działalności kojarzy się zazwyczaj z nienormowanym czasem pracy, co niejednokrotnie oznacza pracę w weekendy i święta bez otrzymywania dodatkowej gratyfikacji z tego tytułu.

Praca na etacie nie dla każdego
Warto pamiętać, że zarówno praca na etacie, jak i prowadzenie własnej działalności skierowane są do określonych osób. Pracę na własny rachunek wybierają osoby wykonujące zawody kreatywne, w których z góry określone godziny pracy nie stanowią najlepszego rozwiązania. Po własną działalność sięgają także osoby, które lubią zmiany. Własna firma wymaga pogodzenia jednocześnie umiejętności zarządzania czasem i odnajdywania się w różnych aspektach działalności, od oferowania czy sprzedaży własnych produktów, poprzez prowadzenie księgowości i wystawianie faktur, aż po dokonywanie rozliczeń z US i ZUS. Praca etatowa zazwyczaj ogranicza się do wykonywania jednej, z góry ustalonej kompetencji zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here