Sklep internetowy B2C

Zakupy w sieci to z całą pewnością przyszłość dla wielu firm handlowych w naszym kraju. Nie tylko sklepy, które dotychczas posiadały wyłącznie placówki stacjonarne, przenoszą się w przestrzeń internetu, ale również nowo powstające firmy od razu korzystają ze wsparcia internetowego. Najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest prowadzenie sklepu internetowego, w którym potencjalni klienci mogą zapoznać się z asortymentem oraz przeprowadzić cały proces zakupowy. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat ecommerce, w którym podpowiemy: jakie są najważniejsze funkcje sklepów B2C oraz jak zbudować sklep przyjazny konsumentom.

Sklep internetowy – dla Twojej firmy i Twoich klientów

Prowadzenie sklepu internetowego rozpoczyna się od ustalenia, jaką będzie miał formę. W przypadku firm specjalizujących się w handlu detalicznym, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest otworzenie strony B2C, która ma de facto postać sklepu internetowego. Prezentowane są na niej dostępne produkty i usługi, a sam portal uczestniczyć może także w procesie płatności. Wybór zależy od rodzaju asortymentu, którym handlujesz oraz od profilu Twoich odbiorców. Najczęściej jednak wybierane są zintegrowane rozwiązania ecomerce B2C pozwalające na kompleksową obsługę również całego procesu płatności.

W obsłudze klientów detalicznych ważna jest możliwość wyboru pomiędzy różnymi formami płatności. Niektórzy decydują się na przelewy natychmiastowe, płatność BLIKiem lub inne szybkie rozwiązania. Inni wybierają płatność zewnętrzną – na przykład w momencie odbioru wysłanego towaru od kuriera. Najlepsze rezultaty uzyskują te sklepy, które pozwalają na realizowanie transakcji o różnym typie płatności – w tym także gotówką i kartą przy odbiorze.

B2C w różnych wersjach – czyli jaki model sklepu internetowego wybrać

Wbrew pozorom, sklepy internetowe mają różną postać i mogą odpowiadać na różne zapotrzebowania i preferencje Twoich klientów. Jaki rodzaj wybrać? Najczęściej wybór pada na kilka podstawowych typów: konwencjonalny sklep internetowy, sklep dropshippingowy oraz marketplace.

Konwencjonalny sklep internetowe ma często formę zwykłej strony internetowej, po której możesz przemieszczać się, wybierając pomiędzy panelami i podstronami. Kluczowa jest podstrona prezentująca ofertę sklepu, która powinna mieć formę katalogu, prezentującego produkty oraz szczegółowe informacje na ich temat. Poruszanie się po takim sklepie internetowym przebiega intuicyjnie i sprawnie.

Sklep gropshippinogowy różni się od poprzedników – polega on przede wszystkim na zarządzaniu zewnętrznym stanem magazynowym oraz obsłudze wysyłki zamówionych produktów. Ponieważ w sklepach takich nie ma własnego asortymentu (sprzedaje się produkty innych firm), nie ma również kosztów związanych z magazynowaniem i innych opłat operacyjnych.

Sklepy marketplace to ostatni rodzaj platform B2C. Ich architektura jest wzorowana na targowiskach – tworzą bowiem przestrzeń dla różnych dostawców i sprzedawców, którzy aktywnie poszukują odbiorców swoich towarów. Wbrew pozorom, transakcje zawierane na platformach marketplace przebiegają szybko i sprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here