Przeglądając oferty pracy dla opiekunek za granicą, można zauważyć, że znajomość języka obcego często jest warunkiem niezbędnym do podjęcia zatrudnienia. Bez tego nie jest łatwo świadczyć usługi, z jakimi wiąże się opieka nad osobami starszymi. Niemcy to kraj, gdzie umiejętność posługiwania się językiem przez opiekunki jest niezwykle ceniona. Dlaczego tak jest i co można zrobić, by szybko podnieść swój poziom?

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy. Kiedy przydaje się ich język niemiecki?

Opiekunka powinna umieć posługiwać się językiem niemieckim co najmniej na poziomie komunikatywnym – im większe są jej zdolności w tym zakresie, tym lepiej. Powodów ku temu jest wiele, a jednym z najważniejszych jest możliwość porozumiewania się z lekarzami i pielęgniarkami, którzy zajmują się seniorem. Opiekunka musi rozumieć jakie są ich zalecenia. Ponadto znajomość języka przydaje się w nagłych sytuacjach, np. gdy trzeba zadzwonić na pogotowie albo poprosić o pomoc kogoś znajdującego się w pobliżu.

Poza tym niemiecki jest pomocny przy załatwianiu codziennych sprawunków, np. przy robieniu zakupów, wysyłaniu poczty albo opłacaniu rachunków. Pozwala też na swobodną komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Dzięki temu opiekunka lepiej zna potrzeby podopiecznego, a także może dotrzymać mu towarzystwa i zająć go rozmową. W ten sposób również i ona będzie miała szansę przyjemniej spędzić czas za granicą.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Nie każdy czuje się pewnie, kiedy musi posługiwać się językiem obcym, dlatego jeżeli opiekunka uważa, że przydałoby jej się kilka lekcji niemieckiego, powinna spróbować podszkolić się przed wyjazdem. Tylko w ten sposób będzie mogła bez trudu pełnić obowiązki, na jakie składa się opieka nad osobami starszymi. Niemcy mają język, który wiele osób uważa za łatwy do opanowania. Co prawda, kursy językowe nie należą do tanich, ale na szczęście, niektóre firmy umożliwiają wsparcie zatrudnianym przez siebie opiekunkom i dają im dostęp do platformy językowej. Osoby zatrudnione mogę się na niej zalogować i korzystać z zamieszczonych materiałów edukacyjnych, które mają na celu pomóc im w nauce.

W wielu przypadkach materiały te są przygotowywane przez osoby, specjalizujące się w nauczaniu języka niemieckiego, które potrafią przekazywać wiedzę w taki sposób, by łatwo dało się ją przyswoić. Korzystanie z platformy może przynieść owocne rezultaty, ale tylko pod warunkiem, że opiekunka rzeczywiście będzie systematycznie się uczyć. Dzięki temu zdobędzie kwalifikacje, które z pewnością przydadzą jej się podczas wykonywania obowiązków za granicą.

Pomoc koordynatora

Warto zaznaczyć, że w zależności od zlecenia, wymagany stopień znajomości języka obcego może być inny. Jeśli współpraca pomiędzy opiekunką a seniorem ma być owocna, oferta pracy powinna być dostosowana do kwalifikacji danej osoby. By jak najlepiej je ocenić, umiejętności językowe kandydata są sprawdzane podczas procesu rekrutacji. Mimo to, może się zdarzyć, że nawet osoba dość dobrze znająca język niemiecki, na miejscu będzie potrzebowała pomocy kogoś, kto zna go jeszcze lepiej.

Niektóre firmy zatrudniające opiekunki, zdają sobie z tego sprawę i umożliwiają im kontakt z koordynatorem, przebywającym w Niemczech, który płynnie posługuje się zarówno polszczyzną, jak i językiem niemieckim. Taką możliwość oferuje m.in. Eurocare. Dzięki temu, osoby pracujące w Niemczech mogą skorzystać z wsparcia, jakiego udziela koordynator, by zagraniczny pobyt przebiegał bez problemów.

Więcej informacji na temat wymagań dot. języka niemieckiego oraz pracy w Niemczech jak0 opiekunka można przeczytać na stronie http://www.eurocare.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-niemcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here