Wybór konta bankowego dla własnej firmy to, wbrew pozorom, bardzo istotna kwestia. Mądrze wybrany rachunek firmowy nie powinien generować dodatkowych kosztów, a udogodnienia, proponowane przez obsługujący go bank, powinny jak najbardziej ułatwiać finansową codzienność przedsiębiorcy.

Niemal każdy bank ma w swojej ofercie konto dla firm. Choć zatem jest w czym wybierać, nie zawsze jest to takie proste. Nie ma bowiem sensu zakładać rachunku w najbliższym banku, by tylko mieć to z głowy. Może się później okazać, że taka nieprzemyślana decyzja będzie nas kosztowała nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a to szczególnie istotne jeśli dopiero zakładamy biznes lub prowadzimy małą firmę i każdy, nawet najmniejszy, koszt ma znaczenie. Oczywiście, zawsze możemy zmienić bank i konto firmowe, jednak jest to dość uciążliwy proces. Nie wystarczy bowiem tylko zamknąć jednego rachunki i otworzyć drugi. O zmianie numeru konta należy powiadomić odpowiednie urzędy, dostawców, klientów, a także wymienić niektóre firmowe druki.

Dlaczego konto dla firm?

Ale czy konto firmowe w ogóle jest niezbędne? Tak, w myśl prawa każda firma powinna mieć konto bankowe. Nie jest to obowiązkowe tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej (wówczas konto firmowe może być tożsame z rachunkiem indywidualnym właściciela). Posiadanie konta dedykowanego firmom jest jednak nie tylko wymogiem prawnym, ale również to postępowanie zgodne z regulaminem większości banków.

 Dla przedsiębiorcy konto firmowe to wygoda i przejrzystość finansowa prowadzonego biznesu, co z pewnością zaprocentuje też w przypadku urzędowej kontroli. Taki rachunek pozwala też korzystać z wielu udogodnień, a także świadczy o profesjonalizmie firmy w oczach kontrahentów.

Podstawowe koszty

To kryterium, które z pewnością większość osób weźmie pod uwagę jako pierwsze. Nie zapomnijmy jednak, że podstawowe koszty to nie tylko opłata za otwarcie rachunku, ale także ewentualny comiesięczny koszt jego prowadzenia. Zazwyczaj jednak banki zwalniają klienta z tej opłaty, o ile spełnione zostaną w danym miesiącu ściśle określone w umowie warunki. Najczęściej nie tak trudno je spełnić, bo chodzi np. o regularne przelewy składek ZUS, minimalną liczbę transakcji bezgotówkowych czy wysokość miesięcznego salda. 

Opłaty za przelewy

Warto zwrócić również uwagę na opłaty za przelewy. Tu banki zazwyczaj oferują pulę bezpłatnych przelewów, a prowizja naliczana jest dopiero za każdy następny. Liczba darmowych operacji jest bardzo różna w zależności od banku. W przypadku rozszerzonych wersji konta firmowego, za którego prowadzenie płacimy, zdarza się, że jest to bardzo duża pula lub są one bezpłatne bez względu na ich liczbę. Niemal we wszystkich bankach standardem stały się już natomiast bezpłatne przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego.

Karta – debetowa czy kredytowa?

Która z tych kart będzie dla nas lepsza? Na to pytanie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie sam, analizując czynności finansowe, które spodziewa się wykonywać. Bez względu jednak na jaką kartę się zdecydujemy lub jaką w ofercie przygotował dla nas bank, ważne by sprawdzić z jakimi kosztami się ona wiąże. Dowiedzmy się, czy i ile zapłacimy za wydanie karty oraz jakie będą opłaty za korzystanie z niej, a więc prowizje związanie z wypłatami z bankomatów czy możliwością szybkiego sprawdzenia stanu konta. Niektóre banki zastrzegają sobie brak opłat za kartę jedynie wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki – najczęściej jest to minimalna kwota transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą.

Nowoczesny system bankowości elektronicznej

To niezmiernie istotne kryterium. Nowoczesny, i przede wszystkim łatwy i wygodny w obsłudze, system to duża oszczędność czasu dla każdego, kto prowadzi własny biznes. Intuicyjnie działający panel klienta będzie znacznym udogodnieniem w zarządzaniu wszelkiego rodzaju płatnościami składek, podatków, wypłatami pensji dla pracowników czy kontrolowaniu salda na koncie firmy.

 W niektórych bankach konto firmowe, podobnie jak to dla klientów indywidualnych, można otworzyć przez Internet. To znaczne udogodnienie, warto jednak nawet wówczas porozmawiać z konsultantem banku, chociażby telefonicznie, by rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie kosztów związanych z otwarciem konta, jego prowadzeniem i użytkowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here