Kiedy warto skorzystać z usług elektryka

Elektryk to w powszechnej świadomości specjalista od prądu. W praktyce jednak zakres jego kompetencji może być znacznie szerszy i obejmować m.in. konserwację instalacji gazowych, sieci trakcyjnych czy kotłów wodnych. Jakie uprawnienia powinien mieć elektryk, aby móc należycie wykonać jakąkolwiek z tych prac?

Elektryk z uprawnieniami g1, g2 i g3, czyli w zasadzie z czym?

Aby móc wykonywać pracę na podstawie kwalifikacji, w sposób kompetentny i bezpieczny, elektrycy zdobywają różnego typu uprawnienia. Do najpopularniejszych należą uprawnienia SEP, które dzielą się na:

– uprawnienia G1 – dostarczają kompetencji pracownikom, którzy specjalizują się w eksploatacji sieci oraz instalacji urządzeń elektrycznych; uprawnienia te są niezbędne, aby móc wykonywać konserwacje i naprawy sieci trakcyjnych czy oświetlenia ulicznego; uprawienia g1 można zdobyć, zapisując się na kurs na tej stronie https://alerta.pl/katalog/szczegoly/kurs-i-egzamin-na-uprawnienia-typu-sep-g1/;

– uprawnienia G2 – pracownik mogący pochwalić się tymi uprawnieniami zajmuje się obsługą i konserwacją kotłów wodnych, instalacji cieplnych oraz kotłów przemysłowych; aby zwiększyć dotychczasowe kompetencje, warto zdecydować się na kurs zakończony egzaminem, taki jak ten https://alerta.pl/katalog/szczegoly/kurs-i-egzamin-na-uprawnienia-typu-sep-g2/;

– uprawnienia G3 – dają umiejętności w zakresie obsługi oraz konserwacji urządzeń służących do przechowywania paliw gazowych, a także instalacji gazowych.

Poszukując elektryka do większych i – często komercyjnych – prac należy zwrócić uwagę na to, czy dany pracownik ma ukończony kurs na jedno z tych uprawnień.

Kiedy warto skorzystać z usług elektryka?

Elektryk jest specjalistą niezbędnym w trakcie budowy domu. Jest on potrzebny już na etapie początkowym budowy, chociażby do wykonania uziomu, zlokalizowania rozdzielnicy głównej i kabla zasilającego do domu. Na tym jednak nie koniec. Elektryk zajmuje się montażem instalacji elektrycznej. Do jego zadań należy nie tylko wyprowadzenie gniazdek elektrycznych, ale również przyłączenie sprzętów AGD, takich jak lodówka, płyta indukcyjna czy pralka. Specjalista wie, w jaki sposób podłączyć poszczególne elementy – tak aby sprawdzały się również w zabudowie i funkcjonowały (często na bardzo ograniczonej przestrzeni) bez zakłóceń. Także – w razie potrzeby – na barkach specjalisty leży założenie alarmu i monitoringu czy systemu inteligentnego w domu. Każde z tych rozwiązań wymaga stałego dostępu do prądu, a jego brak prowadzi do całkowitego unieruchomienia tych systemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here