Jak zabrać się za inwestowanie nadwyżek finansowych, by cieszyć się ponadprzeciętnym zyskiem? Jakie ryzyko wiąże się z zakupem obligacji, a jakie z przystąpieniem do funduszu inwestycyjnego? Zostań świadomym inwestorem!

Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie należysz do grupy szczęśliwców posiadających nadwyżki finansowe. A według najnowszych badań opublikowanych w „Finansowym Barometrze ING” w statystykach dotyczących ilości naszych rodaków posiadających jakiekolwiek odłożone sumy, niespodziewanie przesunęliśmy się z szarego końca do czołówki i wyprzedziliśmy nawet Niemców – już 68% Polaków ma oszczędności. Jakiekolwiek by nie były. A to oznacza, że coraz więcej z nas interesuje się inwestowaniem nadwyżek finansowych. Z jakich narzędzi korzystają przedsiębiorstwa i osoby prywatne?

Inwestowanie nadwyżek finansowych w produkty bankowe

Najpopularniejszym, ale niekoniecznie najbardziej dochodowym sposobem inwestowania nadwyżek finansowych jest korzystanie z produktów bankowych. Dlaczego? wpłacanie pieniędzy na konta oszczędnościowe jest dla Polków niemalże instynktowne – przecież to lepsze rozwiązanie niż przetrzymywanie pieniędzy w domowej skarbonce, a jednocześnie nie wymaga podejmowania trudnych decyzji. Niestety zyski są tak niskie, że ciężko mówić w tym przypadku o jakiejkolwiek inwestycji. Trochę lepiej wygląda oprocentowanie na lokatach terminowych – od jednodniowych po kwartalne czy nawet kilkuletnie. Tego typu inwestycja jest względnie bezpieczna, gdyż banki kontrolowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego, niemniej jednak nie oznacza to, że nie grozi im upadłość. Ponadto oprocentowanie plasuje się na poziomie 2-3% w zależności od terminu zapadalności. Należy jednak pamiętać, że wysokość oprocentowania nie równa się realnemu zyskowi – trzeba jeszcze wziąć pod uwagę 19% podatek czy inflację.

Inwestowanie nadwyżek finansowych w złoto

Jak wiadomo, złoto generalnie nie traci na wartości, a wahania są tylko chwilowe. Do jego notowań odnoszą się gospodarki na całym świecie, dlatego inwestowanie nadwyżek finansowych w złoto można uznać za stabilną inwestycję. Warto je kupować w czasach bessy. Musisz wiedzieć, że złoto jest mocno skorelowane z kursem dolara, więc jeśli wartość dolara spada, to złota rośnie i odwrotnie, dlatego zanim kupisz złoto, sprawdzi kurs dolara do złotówki. Zamiana gotówki na sztabki jest uważana za doskonałą metodę zabezpieczenia przed inflacją i dewaluacją. Inwestowanie nadwyżek finansowych w złoto jest rodzajem zabezpieczenie, jednak na ogromny zwrot z inwestycji raczej nie masz co liczyć.

Inwestowanie nadwyżek finansowych w nieruchomości

Ciekawą formą inwestycji jest popularny w ostatnich czasach zakup nieruchomości, nabywanych głównie pod wynajem. Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że jest to rozwiązanie dla osób, które po pierwsze mają obecnie wymagany 10-procentowy wkład własny, a po drugie mogą sobie pozwolić na spłacanie kredytu (najczęściej przez 15 lub 30 lat). Teoretycznie, jeśli wynajmujesz nieruchomość, to opłacasz raty z pobieranej od lokatorów ustalonej stawki. Co jednak się stanie, jeśli masz wakacyjne przestoje w wynajmie, trzeba mieszkanie wyremontować, lokatorzy nie chcą płacić lub nagle ceny najmu w danym mieście niespodziewanie spadną? Musisz być przygotowany na takie ewentualności. Oczywiście mieszanie w każdym momencie możesz sprzedać, ale, żeby nie zapłacić podatku, który narazi Cię na straty, powinieneś odczekać 5 lat od zakupu.

Inwestowanie nadwyżek finansowych w obligacje

Kolejnym ciekawym sposobem inwestowania oszczędności jest nabycie obligacji. Jeśli zdecydujesz się na bezpieczne obligacje Skarbu Państwa, to niestety nie licz na wysoki zysk – oprocentowanie jest zbliżone do tego, które oferują banki na swoich lokatach. Dużo większe korzyści przynoszą obligacje korporacyjne, jednak, by zminimalizować ryzyko, należy dobrze sprawdzić emitenta. W ostatnim czasie olbrzymią popularność zyskało inwestowanie w firmy nabywające nieruchomości na wynajem lub obracające nieruchomościami pozyskiwanymi z rynku wierzytelności i sekurytyzacji bankowej. Szczególnie te drugie mogą zagwarantować naprawdę atrakcyjny zysk. Jak zminimalizować ryzyko? Niektóre firmy, na przykład Blue Investment Group, oferują wpis emisji obligacji do hipoteki nieruchomości.

Inwestowanie nadwyżek finansowych w fundusze inwestycyjne

Rozwiązaniem dla osób, które pragną zainwestować małe kwoty i nie mają wiedzy, doświadczenia ani czasu na to, by poznawać zasady rynku, są fundusze inwestycyjne, czyli forma zbiorowego inwestowania – klienci „składają się” na daną inwestycję. Swoje pieniądze inwestorzy powierzają grupie analityków finansowych, która nimi zarządza. Inwestor ma wgląd do tego, co dzieje się z jego pieniędzmi i w każdej chwili może odkupić swoją część jednostek. Działanie funduszy inwestycyjnych w Polsce jest na tyle regulowane, by zminimalizować ryzyko defraudacji. Wadą inwestowania nadwyżek finansowych za pośrednictwem funduszy jest konieczność opłacenia analityków i 19% podatku od zysku, a także ludzka omylność – w końcu nawet najlepszy ekonomista nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zwrotów na rynku.

Form inwestycji jest oczywiście dużo więcej, można na przykład zacząć grać na giełdzie. Jednak tak odważny krok powinny podejmować osoby, które mają już spore pojęcie na temat funkcjonowania rynku. Nie mniej jednak nie ma wątpliwości co do tego, że inwestować warto, ale należy dokładnie rozeznać się w dostępnych formach lub zdać na pomoc specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here