Czy warto korzystać z funduszy inwestycyjnych?

Fundusz inwestycyjny to rozwiązanie, dzięki któremu zyski mogą być znacznie wyższe, niż na lokacie bankowej. Takim produktem finansowym zarządzają eksperci, dlatego inwestycje tego typu polecane są nawet tym osobom, które nie mają wiedzy ani czasu, aby dokonywać samodzielnej analizy firm zajmujących się emitowaniem obligacji czy akcji. Fundusze świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają dość środków, aby inwestować tak, jak osoby lepiej sytuowane – tym sposobem można zarabiać, np. na rynku nieruchomości, nie mając pieniędzy na zakup nawet najmniejszego lokalu.

Kiedy lepszy jest fundusz, a kiedy lokata bankowa?

Założenie lokaty to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy najbardziej liczy się bezpieczeństwo inwestycji. W przypadku, gdy pieniądze będą potrzebne np. za rok i zbierane są w konkretnym celu, lokata na pewno będzie lepsza. Inwestycja w fundusz może oznaczać, że w spodziewanym czasie zyski nie będą na tyle duże, aby udało się odbudować straty, gdy np. na giełdzie dojdzie do dużych spadków.

Inwestowanie w fundusz sprawdzi się wtedy, gdy można oszczędzać przez dłuższy czas, a środki podzielić przynajmniej na dwie części. Jedną wrzuca się wówczas na bezpieczną lokatę, a drugą inwestuje. Im dłuższy okres inwestycji w fundusz, tym większe są zyski. Zabezpieczenie w postaci lokaty przyda się wtedy, gdy z jakiegoś powodu potrzebne będą dodatkowe pieniądze. Wówczas nie trzeba sprzedawać akcji bez względu na aktualną cenę, tylko skorzystać z części pieniędzy, które znajdują się na lokacie.

Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Na stronie https://www.metlife.pl/o_metlife/blog/ można dowiedzieć się nieco więcej na temat różnych funduszy inwestycyjnych. Dla osób, które cenią bezpieczeństwo swoich oszczędności, wygodnym rozwiązaniem będą fundusze dłużne, które mają stabilny potencjał wzrostu. W tym przypadku inwestuje się przede wszystkim w obligacje, różnego rodzaju papiery dłużne oraz inne instrumenty rynku finansowego. Do wyboru są fundusze dłużne oszczędnościowe, obligacji, obligacji skarbowych czy obligacji światowych.

Umiarkowane ryzyko inwestycyjne to cecha charakterystyczna funduszy mieszanych, które łączą inwestowanie w obligacje i w akcje. Tutaj do wyboru są fundusze stabilnego wzrostu, ochrony wzrostu, zrównoważone azjatyckie, aktywnej alokacji czy tzw. MultiStrategii. Wysokim ryzykiem inwestycyjnym cechują się fundusze akcji polskich i regionalnych. Tutaj można zdecydować się na fundusze akcji, akcji polskich, akcji średnich lub małych spółek, akcji Nowej Europy oraz akcji Europy Środkowej i Wschodniej. Osobom, którym niestraszne ryzyko, polecane są fundusze akcji światowych, np. amerykańskich, europejskich, chińskich i azjatyckich czy rynków rozwiniętych i globalnych innowacji.

Jak zacząć inwestować w fundusze?

Przygodę z funduszami inwestycyjnymi najlepiej zacząć ze sprawdzoną firmą, która zapewnia profesjonalną obsługę. Wygodnym rozwiązaniem jest umówienie się z przedstawicielem, bądź udanie się do któregoś stacjonarnego punktu obsługi klienta. Następnie należy wykonać przelew na bankowy rachunek subfunduszu – po kilku dniach otrzymuje się informacje potwierdzające otwarcie rachunku oraz nabycie jednostek uczestnictwa w wybranym subfunduszu. W razie potrzeby z czasem można zwiększać wartość inwestycji, dokonując kolejnych wpłat na założony rachunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here