Czy praca w domu pozwoli Ci uniknąć wypalenia zawodowego?

Zmęczenie pracą, poczucie, że powierzane nam zadania nie mają sensu, że już nic nie osiągniemy w pracy, którą wykonujemy, że daliśmy z siebie już wszystko, a efekty są marne – to wszystko symptomy wypalenia zawodowego, którym zagrożeni są wszyscy. Zaczynasz nadmiernie stresować się pracą, przestała ci ona sprawiać jakąkolwiek przyjemność, nie odczuwasz już satysfakcji z wykonywanych zadań? To oznaki początkowych faz wypalenia zawodowego.

Z drugiej strony zewsząd otaczają cię ludzie pracujący zdalnie, we własnych domach czy kawiarniach, szczęśliwi i zadowoleni z tego, co robią? W ramach pracy rozwijają się i spełniają, robią rzeczy, które lubią, a ponadto zarabiają na nich pieniądze. Wydaje się, że wypalenie zawodowe ich nie dotyczy – czy to prawda? Chcesz zacząć zarabiać przez Internet? Zobacz jak – ale najpierw dowiedz się, czy aby na pewno ustrzeże cię to przed wypaleniem zawodowym.

Dobre środowisko

Prawdą jest, że praca w otoczeniu, które kojarzy się przyjemnie, jest lepsza niż praca w miejscu, które kojarzy się z czymś niemiłym. Z pewnością dom jest miejscem przyjemnym – spędzamy tam czas z rodziną i odpoczywamy, jesteśmy u siebie. Taka swoboda wspomaga kreatywność, bardzo potrzebną w wielu zawodach. Pomaga ona też uchronić się przed wypaleniem zawodowym.

Z drugiej strony pracowanie w domu powoduje, że zatracamy rozgraniczenie między strefą prywatną a zawodową. Trudniej ‘nie przynosić pracy do domu’, kiedy ów dom jest miejscem pracy! Ponadto zaczynamy postrzegać własne miejsce zamieszkania jako miejsce pracy, miejsce wykonywania obowiązków, od których chce się odpocząć. W gruncie rzeczy pracowanie w domu może nawet pogłębić kryzys! Jeśli dom stanie się miejscem pracy, to trudniej od niej uciec, trudniej od niej odpocząć.

Swój rytm

Każdy człowiek ma inny rytm pracy: choć większość ludzi sprawnie pracuje w systemach w rodzaju godzina pracy i kwadrans przerwy, inni wolą co pół godziny robić pięciominutowe przerwy. Choć znaczna część społeczeństwa najefektywniej pracuje około godziny dziesiątej, dla kogoś problemem może być w stanie z łóżka przed jedenastą – i wcale nie oznacza to, że będzie gorszym pracownikiem. Po prostu potrzebuje innego rytmu pracy. Wiele badań wykazało, że życie zgodne z naturalnymi rytmami swojego ciała znacznie zmniejsza poziom stresu, a więc także ryzyko wypalenia zawodowego, więc mądrze pracując z domu, faktycznie można zmniejszyć jego ryzyko.

Powtarzalność

Nie tylko przedstawiciele wolnych zawodów pracują z domu. Również wiele prac biurowych można wykonywać z własnego komputera, nie będąc fizycznie obecnym w biurze – sam fakt wykonywania czynności zawodowych we własnym domu nie ustrzeże nikogo przed rutyną. Właściwie łatwiej jest wpaść w marazm, gdy praktycznie cały swój czas spędza się w tym samym miejscu. A każde zajęcie – nieważne jak bardzo lubiane – wykonywane przez długi czas, staje się monotonne.

Czy więc praca zw domu chroni przed wypaleniem? Nie. Jednak mądre wykorzystanie jej potencjału pozwala znacznie zmniejszyć jego ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here