JPK_VDEK dopiero od 2020 roku

0
JPK_VDEK dopiero od 2020 roku

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT zobowiązani są do składania plików JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 w przypadku rozliczenia miesięcznego bądź też VAT-7K dla rozliczeń kwartalnych. Dodatkowo podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz objęte procedurą odwrotnego obciążenia muszą przekazywać odpowiednio informacje VAT-UE lub VAT-27 za miesiące, w których odbywały się transakcje.

Wprowadzenie pliku JPK_VAT znacząco poszerzyło zakres danych dostarczanych organom podatkowym przez przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. fiskus posiada informacje dotyczące między innymi ciągłości numeracji wystawianych faktur, dokonywanych nabyć z odwrotnym obciążeniem oraz okresów powstania obowiązku podatkowego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa ma zmniejszyć zakres obowiązków względem fiskusa. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowej struktury jednolitego pliku kontrolnego JPK_VDEK. Likwidacja deklaracji VAT zapowiedziana została na lipiec 2019, jednak według najnowszych doniesień zacznie ona obowiązywać dopiero 1 stycznia 2020 r.

Aktualnie informacje zawarte w pliku JPK_VAT nie uwzględniają wszystkich rubryk z deklaracji VAT-7. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku danych o wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu, jak również kwot możliwych do przeniesienia na następny miesiąc i ulg na zakup kasy rejestrującej. W nowym pliku JPK_VDEK znajdą się rubryki z deklaracji VAT-7, które zostały pominięte w pliku JPK_VAT. Czynni podatnicy VAT będą składać jedynie plik JPK_VDEK zamiast deklaracji podatkowej i pliku JPK_VAT.

Nowa struktura JPK_VDEK zastąpi pliki VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ oraz VAT-ZD. Ministerstwo Finansów rozważa także zastąpienie deklaracji VAT-12.

Zmiana podyktowana jest faktem, iż – jak słusznie zauważono – wysyłany obecnie plik JPK_VAT dostarcza fiskusowi dokładniejszych danych, niż deklaracje VAT. Plik JPK_VDEK ma zatem zapobiec dublowaniu informacji przyczyniając się jednocześnie do obniżenia kosztów związanych z analizą danych podatkowych.

JPK_VAT stanowi część procesu uwzględniającego cyfryzację podatków. Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego zmniejszyło luki w VAT, niemniej jednak – z punktu widzenia przedsiębiorców – wymuszało dostosowanie systemów informatycznych do nowego sposobu składania raportów. Odpowiedź na powstałą w ten sposób potrzebę może stanowić program od Hogart: JPK. Równie godnym polecenia rozwiązaniem jest program od Hogart eSprawozdania finansowe – eSprawozdania. Oprogramowanie marki jest dostosowane do większości systemów ERP. Firma podejmuje się również realizacji programów na zamówienie. Firma Hogart – będąca autorem oprogramowania dla farmacji Hogart ZSMOPL – od 26 lat dostarcza oprogramowanie dla firm, klasy business, jak również działów finansowych i księgowych.

Czy praca w domu pozwoli Ci uniknąć wypalenia zawodowego?

0
Czy praca w domu pozwoli Ci uniknąć wypalenia zawodowego?

Zmęczenie pracą, poczucie, że powierzane nam zadania nie mają sensu, że już nic nie osiągniemy w pracy, którą wykonujemy, że daliśmy z siebie już wszystko, a efekty są marne – to wszystko symptomy wypalenia zawodowego, którym zagrożeni są wszyscy. Zaczynasz nadmiernie stresować się pracą, przestała ci ona sprawiać jakąkolwiek przyjemność, nie odczuwasz już satysfakcji z wykonywanych zadań? To oznaki początkowych faz wypalenia zawodowego.

Z drugiej strony zewsząd otaczają cię ludzie pracujący zdalnie, we własnych domach czy kawiarniach, szczęśliwi i zadowoleni z tego, co robią? W ramach pracy rozwijają się i spełniają, robią rzeczy, które lubią, a ponadto zarabiają na nich pieniądze. Wydaje się, że wypalenie zawodowe ich nie dotyczy – czy to prawda? Chcesz zacząć zarabiać przez Internet? Zobacz jak – ale najpierw dowiedz się, czy aby na pewno ustrzeże cię to przed wypaleniem zawodowym.

Dobre środowisko

Prawdą jest, że praca w otoczeniu, które kojarzy się przyjemnie, jest lepsza niż praca w miejscu, które kojarzy się z czymś niemiłym. Z pewnością dom jest miejscem przyjemnym – spędzamy tam czas z rodziną i odpoczywamy, jesteśmy u siebie. Taka swoboda wspomaga kreatywność, bardzo potrzebną w wielu zawodach. Pomaga ona też uchronić się przed wypaleniem zawodowym.

Z drugiej strony pracowanie w domu powoduje, że zatracamy rozgraniczenie między strefą prywatną a zawodową. Trudniej ‘nie przynosić pracy do domu’, kiedy ów dom jest miejscem pracy! Ponadto zaczynamy postrzegać własne miejsce zamieszkania jako miejsce pracy, miejsce wykonywania obowiązków, od których chce się odpocząć. W gruncie rzeczy pracowanie w domu może nawet pogłębić kryzys! Jeśli dom stanie się miejscem pracy, to trudniej od niej uciec, trudniej od niej odpocząć.

Swój rytm

Każdy człowiek ma inny rytm pracy: choć większość ludzi sprawnie pracuje w systemach w rodzaju godzina pracy i kwadrans przerwy, inni wolą co pół godziny robić pięciominutowe przerwy. Choć znaczna część społeczeństwa najefektywniej pracuje około godziny dziesiątej, dla kogoś problemem może być w stanie z łóżka przed jedenastą – i wcale nie oznacza to, że będzie gorszym pracownikiem. Po prostu potrzebuje innego rytmu pracy. Wiele badań wykazało, że życie zgodne z naturalnymi rytmami swojego ciała znacznie zmniejsza poziom stresu, a więc także ryzyko wypalenia zawodowego, więc mądrze pracując z domu, faktycznie można zmniejszyć jego ryzyko.

Powtarzalność

Nie tylko przedstawiciele wolnych zawodów pracują z domu. Również wiele prac biurowych można wykonywać z własnego komputera, nie będąc fizycznie obecnym w biurze – sam fakt wykonywania czynności zawodowych we własnym domu nie ustrzeże nikogo przed rutyną. Właściwie łatwiej jest wpaść w marazm, gdy praktycznie cały swój czas spędza się w tym samym miejscu. A każde zajęcie – nieważne jak bardzo lubiane – wykonywane przez długi czas, staje się monotonne.

Czy więc praca zw domu chroni przed wypaleniem? Nie. Jednak mądre wykorzystanie jej potencjału pozwala znacznie zmniejszyć jego ryzyko.

Od czego można ubezpieczyć auto?

0
Od czego można ubezpieczyć auto?

Nie trzeba jeździć samochodem w dalekie podróże, by opłacało się je ubezpieczyć. Nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie, nawet gdy woje auto stoi na parkingu pod domem. Sprawdź, jakie zdarzenia można objąć ochroną ubezpieczeniową.

Czy warto korzystać z funduszy inwestycyjnych?

0
Czy warto korzystać z funduszy inwestycyjnych?

Fundusz inwestycyjny to rozwiązanie, dzięki któremu zyski mogą być znacznie wyższe, niż na lokacie bankowej. Takim produktem finansowym zarządzają eksperci, dlatego inwestycje tego typu polecane są nawet tym osobom, które nie mają wiedzy ani czasu, aby dokonywać samodzielnej analizy firm zajmujących się emitowaniem obligacji czy akcji. Fundusze świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają dość środków, aby inwestować tak, jak osoby lepiej sytuowane – tym sposobem można zarabiać, np. na rynku nieruchomości, nie mając pieniędzy na zakup nawet najmniejszego lokalu.

Wybierasz się na targi? Zadbaj o atrakcyjne stoisko targowe

0
Wybierasz się na targi? Zadbaj o atrakcyjne stoisko targowe

Na masowych imprezach targowych nie jest łatwo przyciągnąć uwagę gości. Same materiały informacyjne nie wystarczą. Z tego powodu coraz więcej firm kładzie nacisk na atrakcyjne stoisko targowe.

Bezpośredni kontakt z klientem na branżowych targach to jedna z najskuteczniejszych form promocji firmy. To właśnie podczas takich spotkań goście targów – potencjalni klienci – mogą zapoznać się z naszą ofertą i poznać nas jako ludzi. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasze stoisko targowe nie cieszy się popularnością, a przyczyna może być dość zaskakująca – jest nieatrakcyjne. Dlatego właśnie podczas imprez takich jak targi czy konferencje warto zaprezentować się innym z jak najlepszej strony dzięki atrakcyjnemu stoisku.

Stoiska targowe – jak możemy je uatrakcyjnić?

Pierwszą kwestia jest niebanalny wygląd. Stoisko targowe powinno przykuwać wzrok kolorystyką, kreatywnym wykorzystaniem oświetlenia oraz chwytliwym hasłem umieszczonym w widocznym miejscu. To będzie nasza najlepsza wizytówka, która sprawi, że nasza firma zapadnie w pamięć uczestnikom imprezy.

Przygotowanie profesjonalnego stoiska targowego nie musi wiele kosztować. Tak naprawdę nawet nie musimy go kupować. Firmy takie jak Targowe.pl oferują bowiem wynajem stoisk targowych, a także zabudowy stoisk. Na czym polega zabudowa? To wszelkie formy uatrakcyjniania stoisk np. poprzez wynajem nagłośnienia, montaż ciekawego oświetlenia czy dodatkowe konstrukcje sceniczne (podesty).

Szczególnie atrakcyjny i nowoczesny efekt możemy osiągnąć wykorzystując oświetlenie elementów dekoracyjnych i banerów reklamowych, a także instalując ciekawe elementy scenografii. Możemy zdecydować się także na dodatkowe banery oczkowe z grafiką korespondującą z daną branżą czy tematyką targów.

Z czego tworzone są stoiska targowe?

Podstawowym elementem konstrukcji jest tu aluminiowa kratownica Quadro System, z których powstają stoiska oraz inne konstrukcje. Firma Targowe.pl stosuje je także do budowy sceny na pokazy mody, budowy trybuny na event sportowy, podium dla zespołu muzycznego czy podest na sprzęt muzyczny np. dla DJ-ów.

Aluminiowe kratownice Quadro, z których budowane są stoiska targowe, cechuje lekka, a zarazem solidna i wytrzymała konstrukcja. Ponadto ich instalacja jest niezwykle łatwa, a do skonstruowania prostego stoiska targowego wystarczą 3 osoby.

Wynajem stoisk targowych – jedna konstrukcja na wiele targów

Dużą zaletą systemowych konstrukcji jest możliwość wykorzystania elementów wielokrotnie, na różnych targach i eventach. Wystarczy że raz wynajmiemy elementy do montażu stoiska targowego, by przy okazji następnych wydarzeń móc skorzystać z gotowego i wypracowanego wcześniej wzorca. Z tego powodu na takie rozwiązanie decydują się liczne firmy chcące oszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie mieć atrakcyjne wizualnie i solidnie wykonane stoisko targowe.

Pożyczki bez weryfikacji to rozwiązanie dla zadłużonych

0
Pożyczki bez weryfikacji to rozwiązanie dla zadłużonych

Pożyczki dla zadłużonych mogą być doskonałym rozwiązaniem dla dłużników posiadających zaległości w opłacaniu swojego kredytu. Instytucja udzielająca kredytu nie wyklucza dłużników zapisanych w bazie BIKu, a stały dochód nie musi być udokumentowany. Kredyt może uzyskać każdy pełnoletni obywatel RP.

Jak wyglądają w praktyce pożyczki bez weryfikacji?

Jest to kredyt, który możesz uzyskać mimo obecności twoich danych w bazie Biura Informacji Krajowej sprawdzanej przez pożyczkodawcę. Oferty tego typu charakteryzują się szybką decyzją o przyznaniu lub odmowie jej udzielenia. Aby ją otrzymać, wystarczy jako pełnoletni obywatel Polski ze stałym zatrudnieniem złożyć wniosek u wybranego usługodawcy. Takie rozwiązania są doskonałą pomocą dla osób zadłużonych z zaległymi płatnościami, które na przykład potrzebują gotówki na uregulowanie bieżących rachunków. Istnieją portale internetowe, które oferują pożyczki bez weryfikacji w wielu atrakcyjnych opcjach. W ten sposób istnieje możliwość uzyskania środków nawet do wartości 25 000 złotych z decyzją o przyznaniu w 15 minut. Jeżeli pożyczkodawca uzna, że nie może udzielić proponowanej przez Ciebie kwoty – zaproponuje inną. Do wypełnienia wniosku potrzebujesz jedynie dowodu osobistego i telefonu komórkowego – stałe dochody nie muszą być w żaden sposób udokumentowane. Wystarczy wypełnić niezobowiązujący wniosek, podając określone w nim informacje.

Komu najczęściej przydają się pożyczki bez weryfikacji?

Według badań, z tego typu kredytów najczęściej korzystają klienci z większymi zadłużeniami, potrzebujący szybkiego przypływu gotówki na uregulowanie bieżących zobowiązań, aby utrzymać stabilność finansową. Ten sposób doskonale sprawdza się ze względu na bardzo krótki czas potrzebny na decyzję pożyczkodawcy oraz bardzo prawdopodobne pozytywne rozpatrzenie mimo negatywnego wpisu w BIKu. Taki wpis otrzymuje się automatycznie po przekroczeniu 60 dni od dnia spłaty raty. Jeśli sprawa trafi do sądu, najprawdopodobniej do dłużnika zostanie przydzielony komornik, ale informacja o tym nie zostanie w żaden sposób zaznaczona w Biurze Informacji Krajowej. Dlatego pożyczkę bez weryfikacji można uzyskać nawet mając przydzielonego komornika. Operacja nie wymaga szeregu dokumentów, oczekiwania nawet kilku dni na decyzję (jak często ma to miejsce w tradycyjnych bankach), ani nawet wyjścia z domu. Wystarczy posiadać działające urządzenie z przeglądarką internetową i dostępem do internetu, aby złożyć odpowiedni wniosek. Wielu klientów wykorzystuje uzyskane środki na nagłe sytuacje losowe. Taka pożyczka często okazuje się też być doskonałym sposobem na utrzymanie stałego źródła dochodów, jak naprawa taksówki czy drogiego instrumentu muzycznego.

Jak zmienia się rynek pracy w Polsce?

0
Jak zmienia się rynek pracy w Polsce?

Rynek pracy zmienia się coraz szybciej i nawet coraz bardziej optymistyczne statystyki Głównego Urzędu Statystycznego nie spowodowały stabilizacji w tym zakresie. Na co muszą być gotowi pracownicy, jeżeli chcą być zadowoleni ze swojego zatrudnienia?

Jak otrzymać zwrot podatku we Wrocławiu?

0
Jak otrzymać zwrot podatku we Wrocławiu?

Z pewnością wielu czytelników zdążyło się już zaznajomić z procesem rozliczaniu podatku dochodowego w naszym kraju. Przychodzi ten jeden moment w roku, w którym musimy usiąść do komputera, bądź udać się do odpowiedniego urzędu skarbowego i złożyć tzw. zeznanie podatkowe, które umożliwi późniejszy zwrot podatku. Wrocław to miasto wojewódzkie, dlatego znajdziemy w nim oczywiście urząd skarbowy, w którym powinni rozliczać się wszyscy mieszkańcy podlegający konkretnym obszarom. To wyznaczane są ze względu na miejsce zameldowania.

Jak to przebiega?

Pracodawca zatrudniający osoby na poszczególne umowy jest zobowiązany odprowadzać podatek dochodowy, a w wyznaczonym okresie wysłać do pracownika dokumenty. Ten z kolei musi je rozliczyć, by na tej podstawie urząd skarbowy mógł dokonać zwrotu podatku. Wrocław to wielkie i rozwinięte miasto, dlatego istnieje tutaj bardzo duża liczba mniejszych i większych firm. Należy pamiętać, że również osoby prywatne są zobowiązane do tego, aby rozliczać się z podatków. Te w głównej mierze będzie regulowała forma zatrudnienia i umowa, jaką podpisaliśmy z pracodawcą.

Jak rozliczyć PIT?

Rozliczanie najpopularniejszej formy pita, czyli tego, który otrzymują osoby prywatne od swojego pracodawcy to dosyć łatwy sposób, ponieważ wystarczy włączyć specjalny kreator, których w Internecie znajdziemy niemało. Kreator poprowadzi nas przez cały proces, podpowie gdzie wpisać konkretne liczby itd. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub rozliczania większych firm, w których struktura bywa nieco bardziej skomplikowana. Wtedy najlepiej udać się do wyspecjalizowanej firmy, która zadba o prawidłowy proces zwrotu podatku. Wrocław to miasto, w którym istnieje wiele takich instytucji, wiec jeżeli nie posiadamy na stałe zatrudnionego księgowego, wystarczy zwrócić się jednorazowo w takie miejsce. Warto zaznaczyć, że niedopilnowanie prawidłowości procesu lub wszelkie przekłamania mogą prowadzić nawet do poważnych zarzutów względem osoby, która je popełnia. W niektórych przypadkach może być to nawet wyrok skazujący. Oczywiście nie należy się obawiać, ponieważ jeżeli wszystko będzie jak należy, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tego względu. Warto dopilnować tego, aby wszystko przebiegało, jak należy również ze względu na własne dobro. Przecież ostatecznie to my otrzymujemy zwrot i z pewnością suma, które do tej pory odprowadzaliśmy, okaże się przydatna i mamy pewności, że zostanie dobrze spożytkowana.

Czym jest i jakie korzyści niesie ze sobą e-faktura?

0
Czym jest i jakie korzyści niesie ze sobą e-faktura?

Papierowe faktury to już przeszłość – coraz więcej firm decyduje się na wygodniejsze e-faktury. Jakie są główne zalety fakturowania elektronicznego?

Wartość rynkowa mieszkania – jak się ją oblicza?

0
Wartość rynkowa mieszkania - jak się ją oblicza?

Wartość rynkowa mieszkania to ważny indykator, który warto wziąć pod uwagę podczas transakcji nabywania nieruchomości. O czym trzeba pamiętać?

Zobacz też